Lower Silesian Opera

Artyści

Sopran i Mezzosopran

Katarzyna Czekanowska

Sopranistka. Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego im. W. Hnatiuka w Tarnopolu o kierunku muzykologia i dyrygentura chóralna. Od 2013 roku mieszka i koncertuje we Wrocławiu, gdzie założyła zespół muzyki ludowej Śpiewogra oraz współorganizowała chór Psalterion przy kościele greckokatolickim. Brała udział w koncertach w ramach „Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016”. Współorganizuje koncerty i festiwale. Jest laureatką międzynarodowych i krajowych konkursów wokalnych, m.in. Grand Prix im. S Kruszelnickiej. Zwyciężczyni pierwszej nagrody w międzynarodowym konkursie w Cambridge 2023. Jest zapraszanym członkiem jury konkursów wokalnych. Prowadzi aktywną działalność koncertową.

Natalia Akinina

Śpiewaczka operowa, mezzosopranistka. Absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej.  Przez 15 lat pracowała jako solistka i pełniła funkcję kierowniczki trupy operowej Narodowego Teatru Opery i Baletu w Mińsku.  Została uznana za najlepszą mezzosopranistkę na Białorusi. Laureatka pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach, w tym Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka”. Uczestniczka Międzynarodowego Festiwalu Tańca i Muzyki w Bangkoku, Internationales Brucknerfest w Linzu i Opery Nowej w Bydgoszczy. Jej występy odbywały się na scenach wiodących sal koncertowych Polski, Austrii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Niemiec, Czech, Białorusi, Szwajcarii, Norwegii, Danii, Szwecji, Finlandii etc. Bogaty repertuar śpiewaczki obejmuje znane role operowe na mezzosopran, utwory kameralne i kantaktowo-oratorskie z różnych epok. 

Aleksandra Mominova

Mezzosopran. Absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej na kierunku śpiew operowy (klasa prof. Ludmiły Szczerbakowej). Laureatka I nagrody w konkursie im. S. Moniuszki, laureatka I nagrody w konkursie-festiwalu „Słowiańskie Spotkania”. Przez ponad 20 lat pracowała jako solistka Filharmonii w Brześciu oraz uczyła śpiewu akademickiego w Brzeskiej Szkole Muzycznej II stopnia im. G. Shiyrmy. Jej liczni uczniowie zostali laureatami prestiżowych konkursów wokalnych i występują na scenach całego świata. Szeroki repertuar Aleksandry obejmuje znane dzieła operowe oraz perły kameralistyki. Prowadzi aktywną działalność koncertową. Jest zapraszanym członkiem jury do konkursów wokalnych.

Zoja Rolińska

Sopran. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Narodowej Akademii Muzycznej w Odessie na wydziale wokalnym (klasa Anny Dżułaj). Podczas studiów rozpoczęła karierę zawodową jako organistka i dyrygentka. Jest laureatką Międzynarodowych Konkursów i Festiwali wokalnych (m.in Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej i Narodowej w Odessie). Koncertowała w Austrii i Polsce, na Ukrainie i Węgrzech. Przez osiem lat pracowała jako artystką chóru Opery Wrocławskiej. W tym czasie brała udział w ponad 40 relizacjach operowych, w tym śpiewając partie solowe. W 2022 r. debiutowała jako Javotte w operze „Manon” Jules Masseneta w Operze Wrocławskiej.
Jej szeroki repertuar obejmuje arii operowe i romanse, utwory sakralne i ludowe.
Od 2024 roku jest artystką chóru w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Olena Lapko

Sopranistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. A. Nieżdaniowej w Odessie (klasa śpiewu solowego i klasa bandury), kierowniczka zespołu wokalnego. W Chmielnickim pracowała jako solistka Akademickiego Chóru Kameralnego, z towarzyszeniem, którego brała udział w wielu międzynarodowych konkursach i festiwalach. Koncertowała w Belgii i Francji, Bułgari i Austrii, Polsce i Słowenii, Czechach i Hiszpanii, Włoszech i Serbii. Wykonywała partie solowe z orkiestrą kameralną i zespołem artystycznym „Kozaki Podolia”.
Pracowała jako nauczycielka śpiewu solowego w szkole muzycznej im. W. Zaremby w Chmielnickim. Otrzymała wiele nagród od miejskiego i powiatowego urzędu kultury. Od 2016 roku występuje z koncertami solowymi w Chmielnickiej Filharmonii Regionalnej.

Tenor

Valerij Zadorożny

Śpiewak operowy, tenor. Absolwent Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej w Odessie. Pracował w chórze Narodowego Teatru Opery i Baletu w Odessie. Geografia koncertów oraz wyjazdów obejmuje wiele krajów, w tym  Włochy, Belgia, Holandia, Niemcy. Obecnie jest solistą chóru Opery Wrocławskiej.

Bas

Pawlo Denysenko

Bas. Absolwent Kijowskiej akademii muzycznej im. Czajkowskiego o kierunku śpiew solowy. W latach 2016–2022 był solistą Kijowskiego Teatru Opery i Baletu. Reżyser teatralny w kijowskim municypalnym chórze „Chreszczatyk”.

Flet

Darya Yeliseyeva

Flecistka, laureatka licznych międzynarodowych konkursów. Absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w klasie fletu poprzecznego. Darya studiowała także w Paryżu w Konserwatorium Regionalnym w Aubervilliers. Odbyła staż w Międzynarodowej Akademii Letniej w Nicei u profesora Philippe Bernolda z Narodowego Konserwatorium Paryskiego. Przez pięć lat pracowała jako solistka Państwowej Filharmonii Białoruskiej. Zagrała ponad sto koncertów solowych. Obecnie prowadzi działalność pedagogiczną i koncertową.

Klarnet

Yauhen Shymanovich

Klarnecista. Ukończył z wyróznieniem sudia w Białoruskiej Akademi Muzycznej w Mińsku. Pracował jako koncertmistrz grupy klarnetów w Orkiestrze Symfonicznej Białoruskiego Akademickiego Teatru Muzycznego. Zajmował się działalnością pedagogiczną w Białoruskiej Akademii Muzycznej. Jako solista występował z symfonicznymi orkiestrami, aktywnie uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach i reprezentując białoruską i europejską muzykę na różnorodnych wydarzeniach w Polsce, Ukrainie, Francji, Szwajcarii, Litwie i innych krajach. W 2014 roku był przedstawicielem Białorusi na „European Clarinet Congress” w Katowicach, Polska. Laureat konkursów międzynarodowych. Posiadacz stypendium “Gaude Polonia” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski oraz stypendium Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 2017 roku otrzymał grant projektu MOST Unii Europejskiej na wykonanie solowego koncertu białoruskiej i europejskiej muzyki w ramach międzynarodowego festiwalu „Hearing Orpheus Today” w Valletcie na Malcie. W 2023 roku Yauhen uczestniczył w realizacji opery „Dzikie palowanie Króla Stacha” w Barbican Centrum w Londynie. Jednocześnie rozpoczął karierę dyrygenta i występował z koncertami w Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce, Niemczech, w tym w sali Drezdeńskiej Filharmonii.  Aktualnie prowadzi prowadzi działalność pedagogiczną i koncertową w Gdyni.

Skrzypce

Yevheniia Zhukovytska

Skrzypaczka, absolwentka Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie. Brała udział w wielu koncertach kameralnych oraz symfonicznych, w tym Narodowej Orkiestry Symfonicznej i Orkiestry Radio w Kijowie. Pracowała jako artystka Akademickiej Symfonicznej Orkiestry w Dnipro Philharmonic. Geografia koncertów obejmuje wiele krajów, w tym Hiszpanię, Włochy, Chiny, Szwajcarię, Francję. Obecnie jest artystką orkiestry Opery Wrocławskiej.

Leila Akberava

Skrzypaczka. Ukończyła studia na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Mińsku. Pracowała jako artystka Orkiestry Symfonicznej w Baku i Wilnie. Brała udział w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Posiada wieloletnie doświadczenie występów na prestiżowych międzynarodowych scenach Austrii, Francji, Polsce, Litwie, Niemczech i Włoszech. Jej koncerty charakteryzują się głębokim emocjonalnym zaangażowaniem, co sprawia, że każde wystąpienie jest niezapomniane. Obecnie prowadzi działalność pedagogiczną i koncertową w Warszawie.
 

Altówka

Hanna Piotrowicz

Altowiolistka. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w 2020 roku (klasa prof. Piotra Reicherta). Współpracowała z takimi orkiestrami jak Młoda Polska Filharmonia, Symfonia Iuventus, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie, Orkiestra Kameralna Wratislawia, Symfonia Academica, Suwalska Orkiestra Kameralna oraz Orkiestra Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Aktualnie uczestniczy w spektaklu „Amadeusz” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Wiolonczela

Eduard Radzwilowicz

Wiolonczelista, laureat Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego im. Jewhena Stankowycza w Kijowie. W czasie nauki w Mińskim Państwowym College’u brał udział w koncertach Orkiestry Symfonicznej uczelni na terenie województwa Pomorskiego, wystąpił jako solista z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Białoruskiej. W 2019 ukończył studia w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej na kursie wiolonczeli i dyrygentury. Brał udział w warsztatach prof. Kiryla Rodzina, Rektora Konserwatorium Petersburskiego prof. Aleksieja Wasiljewa, solistów Gdańskiego trio. Przez pięć lat pracował w Narodowej Akademickiej Koncertowej Orkiestrze Białorusi. W sezonie 2020-2021 solista Mińskiego Kwartetu Smyczkowego. Brał udział w wielu projektach symfonicznych i kameralnych, w których wykonywano muzykę od Baroku po Pop. Obecnie jest artystą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Anastasiya Syromiatnikova

Wiolonczelistka, absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej. Po ukończeniu studiów kontynuowała działalność zawodową jako artystka orkiestry Teatru Opery i Baletu w Mińsku. W składzie orkiestr kameralnych i symfonicznych występowała w prestiżowych salach koncertowych Europy і Ameryki. Obecnie prowadzi działalność pedagogiczną w szkole muzycznej „Music Art” w Pradze. Aktywnie koncertuje w orkiestrach i zespołach kameralnych, niestrudzenie doskonaląc technikę gry, pogłębiając wiedzę na temat instrumentu i poszerzając swój repertuar.

Anton Silicz

Wiolonczelista, absolwent Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej. W latach 2018-2022 pracował jako artysta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Grodzieńskiej. Jako członek Orkiestry miał okazję współpracować z wybitnymi muzykami Europy podczas licznych wydarzeń artystycznych. W trakcie swojej kariery zawodowej wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, koncertach i kursach mistrzowskich. W chwili obecnej prowadzi działalność pedagogiczną w Łodzi. Występuje w Polsce z koncertami kameralnymi i symfonicznymi w składzie zespołów muzycznych.

Fortepian

Anastasia Bouria

Pianistka, laureatka wielu międzynarodowych konkursów, w tym VIII Sztokholmskiego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego (2021). Ukończyła studia magisterskie w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w kierunkach fortepian solo, kameralistyka, pedagogika. Przez 20 lat pracowała na Katedrze Instrumentów Smyczkowych i 2 lata na Katedrze Kameralistyki Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej. Studenci jej klasy wielokrotnie stawali się laureatami międzynarodowych konkursów. Autorka transkrypcji muzyki instrumentalnej i wokalnej. W szczególności na koncertach Państwo usłyszą utwory w jej oryginalnych aranżacjach. Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną i koncertową. Jako performerka i prezenterka zrealizowała ponad 100 projektów. Wraz z kolegami założyła we Wrocławiu zespól Alba Music Trio. Efektem twórczej współpracy AlbaMusicTrio z zespołem solistów Virtuosi Belcanto i kompozytorem Wiesławem Małuchą jest powstała w 2024 roku Opera Dolnośląska, w której Anastasia Bouria objęła stanowisko dyrektora artystycznego.
pl_PL